Kącik eksperta - kolejna edycja

Czytelnik pyta: Witam bylem w sobotę na naszym północnym kanale Odry w Kębłowie. Bylem ze znajomym, jako zanęty użyłem zanęty uniwersalnej, otręby pszenne, dodałem płatków owsianych i  dodatku waniliowego w proszku i ziele nostrzyka. W przeciągu 1h16szt. Większość krąpi. Mam pytanie czy wanilia tak zadziałała czy nostrzyk? Dodam, że kolega złapał 1 sztukę. Pozdrawiam.


Poruszył Pan ciekawy temat. Moim zdaniem nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, co tak naprawdę „dopaliło” zanętę, czy wanilia, czy nostrzyk. Według mnie mógł mieć znaczenie także czynnik trzeci, mianowicie zestaw. Być może kolega stosował zbyt gruby zestaw jak na tę porę roku? Być może zbyt duży haczyk, zbyt gruby przypon, nieodpowiednia przynęta? Ale po kolei. Wanilia to doskonały dodatek na każdą rybę karpiowatą, nostrzyk też nam fajnie zabarwi zanętę, czasami dając jej  kolor podobny do dna. Jeśli to przyniosło efekt, trzeba powtórzyć taki mix przy kolejnym wyjeździe. W mojej przygodzie z wędką widziałem różne sytuacje. Czasami jest tak, że mam obie wędki z takimi samymi zestawami, położone przynęty dosłownie na centymetry od siebie, a brania są na jeden zestaw. Ciężko to jakoś racjonalnie wytłumaczyć.

Jeszcze jeden element mógł odegrać rolę. Na wszelkich kanałach, czy rzekach mamy nierównomierne dno, więc może po prostu trafił Pan na jakiś dołek, czy uskok dna, gdzie stado krąpi przebywało.

W wędkarstwie ważne jest także szczęście, które w połączeniu z umiejętnościami i wiedzą daje fajne efekty.

 

Czytelnik pyta: Witam. Co pan sądzi o żyłkach typu camouflage? Która według pana jest najlepsza Żyłka Robinson "Marcel Van Den Eynde" Camouflage Żyłka Konger Team Carp Camouflage NASh NXT D-Cam Mono?


Żyłki camouflage weszły na nasz rynek już jakiś czas temu. Miałe okazję testować je ale było to jakiś czas temu. Nie odnotowałem wówczas żadnych rewelacyjnych, czy wręcz przeciwnie beznadziejnych brań. Stosowałem je przy metodzie gruntowej, a efekty były podobne do stosowania zwykłych żyłek. Nie wiem, jak wygląda to w świecie spinningu, ale przy metodzie gruntowej tak jak piszę nie ma to według mnie znaczenia. Jeśli jednak chciałby Pan zaopatrzyć się w żyłki to warto próbować. Jeśli tak, to proszę dać znać jakie były efekty.

 

Czytelnik pyta: Witam Na majówkę wybieram się właśnie nad jezioro Złotnickie. mam Pytanie- jak załatwić pozwolenie na połów ryb w tym zbiorniku? czy jest możliwość wykupu jakiegoś pozwolenia? lub po prostu jakaś inna opcja?


Z doświadczenia wiem, że najlepiej informacji zasięgnąć u źródła. Złotniki należą do okręgu Jelenia Góra. Najważniejsze informacje znajdzie Pan tutaj: http://www.pzw.jgora.pl/Autor: Łukasz Kolasa, 16-04-2013

Zaloguj się, żeby dodać komentarz

Komentarze:

Brak komentarzy