Kącik eksperta - cz.11

Oto kolejna edycja „Kącika eksperta”. Dzisiaj kilka zdań komentarza na następujące pytania:

 

Czytelnik pyta: Jaka wędkę stosować do połowu metoda gruntową? Interesują mnie karasie i leszcze.


Moim zdaniem warto zastosować metodę „drgającej szczytówki.” Proponuję delikatnego feedera. Bardzo dobrze taki wędzisko wskazuje branie ryby, nawet najdelikatniejsze. Szczególnie karasie czasami upodobały sobie brania niesamowicie delikatne, które lepiej odda szczytówka, aniżeli tradycyjny sygnalizator brań. Karaś potrafi „bawić się” przynętą kilkanaście minut, by po długim wyczekiwaniu w końcu szczytówka wędziska delikatnie się wygięła dając możliwość zacięcia. Zauważyłem, że takie brania są najczęściej przy zmianach pogody. Feederem można łowić z wodach stojących jak i rzekach, dlatego jest to wędzisko uniwersalne. Lubię łowić delikatniejszymi odmianami, np. feederem Shimano Alivio Medium Feeder. Nada się ono znakomicie do połowów gruntowych. Do tego proponuję żyłkę 0.20 mm, przypon 0.12 mm, nieduży haczyk, za przynętę o tej porze roku jeszcze np. pinki.

 

Czytelnik pyta: Na jakie ryby można stosować mak i sezam do zanęty?


Zarówno mak jak i sezam nie należą do składników zbyt często stosowanych przez wędkarzy. Sezam jest rośliną oleistą, pochodzącą z Azji. Wytłacza się z niego olej, gdyż jego rosliny posiadają go aż 50%. W zanętach wykorzystuje się grubo zmielone wytłoki poolejowe, dające gęstą, aromatyczną mączkę, bogatą w proteiny. W zanęcie jest traktowany jako składnik pobudzający. Stosowany do zanęt gruntowych, na wszystkie ryby karpiowate żerujące przy dnia. Na sucho i na mokro mączka sezamowa ma barwę kremową. Szczególnie należy zwrócić uwagę podczas prażenia sezamu, gdyż zachowuje się podobnie do … popcornu.

Mak w zanęcie służy jako składnik pobudzający. Stosowany do zanęt gruntowych i powierzchniowych. Sycący, tym bardziej im grubiej zmielony. Spulchnia zanętę. Na sucho i na mokro mączka ma barwę ciemnobrązową. W odróżnieniu od makowiny ziarno nie zawiera znaczących ilości alkaloidów o działaniu narkotycz­nym; niemniej zauważono, że kiedy jest obecne w mieszance, słabnie zwykła ostrożność ryb. Mak mielony ma skłonność do szybkiego pleśnienia; zatem szczególną uwagę trzeba zwrócić na warunki jego przechowywania.Autor: Łukasz Kolasa, 28-05-2013

Zaloguj się, żeby dodać komentarz

Komentarze:

Brak komentarzy