Chruściki

Jak wszyscy wiedzą w łowieniu ryb spokojnego żeru najlepszymi przynętami są  przynęty naturalne - zwierzęce i roślinne. Szczególnie dobre są te, które stanowią naturalny pokarm ryb w danym zbiorniku. W ostatnich czasach w łowieniu białych ryb pojawiają się też przynęty sztuczne. Według mnie sztuczne robaki, a tym bardziej sztuczna kukurydza, to jest już przesada, ale nie o tym będę pisał :)

Mamy do wyboru całą gamę przynęt zwierzęcych. Najpopularniejsze to oczywiście rosówki, białe i czerwone robaki czy też larwy ochotki. Jest jeszcze jedna bardzo skuteczna, lecz niestety trochę zapomniana przez wędkarzy przynęta - larwa chruścika. Postaram się trochę przybliżyć weidzę na jej temat:


1. Czym jest larwa chruścika?
Chruściki  to jedne z owadów wodnych. Ich larwy są świetną przynętą na rzekę jak i na wody stojące. Larwy chruścika w różnych regionach przyjmują różne nazwy zwyczajowe np.: drewniaki, kłódki.  Osiągają długość około 2 cm.


2. Na jakie ryby?
Można na nie łowić niemal wszystkie gatunki ryb spokojnego żeru. Szczególnie chętnie żywią się nimi leszcze, płocie, krąpie, a  nawet okonie.


3. Gdzie szukać?
Szczególnie ławo zaleźć larwy na wiosnę - w wodzie jest ich wtedy pełno. Drewniaki mieszkają w środku wydrążonych patyczków, lub w „kokonach" ulepionych z ziarenek piasku, długości 2-3cm. Najczęściej przebywają w okolicach  powalonych drzew lub gałęzi, a także pod kamieniami leżącymi na dnie zbiornika. Można je znaleźć, wyłapując wzrokiem „chodzące patyki" - larwy wystawiają odnóża i poruszają się razem z ich domkiem.


4. Jak je przechowywać?
Larwy najlepiej jest przechowywać w chłodnym, ciemnym pomieszczeniu w pudełku wyścielonym wilgotnym mchem. Mimo że naturalnie żyją w wodze, to nie można zalewać ich wodą.


5. Jak na nie łowić?
Aby wyjąć larwę z domku należy przełamać patyczek w połowie, lub powoli naciskać na patyk od końca, aż larwa z niego wyjdzie. Haczyk najlepiej wbijać w grzbiet (jest on twardszy od reszty ciała).


Podsumowując, larwy chruścika to przynęty łatwe w pozyskaniu, łatwe w przechowywaniu i bardzo skuteczne. Czego trzeba więcej? Dlatego zachęcam wszystkich do wypróbowania tej przynęty nad woda jak najszybciej.

Autor: Krzysztof Ciborowski, 02-06-2014

Zaloguj się, żeby dodać komentarz

Komentarze:

Brak komentarzy