Dokumenty wędkarza

Witam wszystkich serdecznie. Ponieważ jest to mój debiut na blogu wedkarski.com zacznę od paru słów o sobie. Jak większość kolegów wędkuję od dziecka, ale tak naprawdę wróciłem do intensywnego wędkarstwa kilka lat temu, dzięki mojej żonie. Moje ulubione metody to wszelkie gruntowe, spławikowe i bez spławikowe. Najwięcej czasu poświęcam łowieniu batem, nie stronię od odległościówki, drgającej szczytówki oraz ciężkiej denki w rzekach. Zaczynam powoli poznawać technikę skróconego zestawu i chociaż nie planuję kariery zawodniczej ;) uważam tę metodę za ciekawą i niesamowicie skuteczną.

W moich wpisach chciałbym pokazać Wam moje wędkowanie, napisze o moich ulubionych łowiskach, metodach i sprzęcie. Ale zacznę od podstawowych spraw związanych z wędkowaniem na wodach Polskiego Związku Wędkarskiego, czyli wymaganych dokumentów.

Od czasu do czasu pojawiają się na forach i portalach internetowych pytania początkujących (?) wędkarzy odnośnie dokumentów uprawniających do legalnego wędkowania. Skupmy się na dokumentach obowiązujących wędkujących na wodach Polskiego Związku Wędkarskiego. Wymóg posiadania karty wędkarskiej nakłada na nas art. 7 ustawy o rybołówstwie śródlądowym. Aby posiąść ów dokument należy zdać egzamin w wybranym kole PZW, bo ta właśnie organizacja jest jedną z upoważnionych do przeprowadzania egzaminów na kartę wędkarską i kartę łowiectwa podwodnego. Ale nas siłą rzeczy interesuje ta pierwsza. Przy okazji chciałbym zatrzymać się na chwilę nad sensem przeprowadzanych egzaminów. Poza tym, że najczęściej to fikcja, nie widzę większego sensu w wymogu znajomości przepisów, które zmieniają się dość często a ponadto podstawowe przepisy takie jak wymiary i okresy ochronne oraz limity są dostępne do sprawdzenia w dowolnym momencie, również w czasie wędkowania. Nic również nie stoi na przeszkodzie aby posiadać w wędkarskiej torbie czy skrzynce, ba, nawet w kieszeni kamizelki wędkarskiej, drukowanej wersji regulaminu APR. Wtedy można w każdej chwili i na bieżąco rozstrzygać niepewne sytuacje. Jedyną grupą poddawaną egzaminom powinni być członkowie – uczestnicy, czyli nasi najmłodsi koledzy. Myślę, że tak „poważna” instytucja, jak komisja egzaminacyjna przynajmniej na początku wędkarskiej drogi prawidłowo „ustawi” tok myślenia takiego młodego wędkarza, że przepisy są po to, aby je znać i ich przestrzegać. Zawsze jest szansa, że im tak zostanie „na starość” . Dodatkowym wymogiem obowiązkowym w takim egzaminie powinno być rozpoznawanie poszczególnych gatunków ryb, bo tutaj zdarzają się pomyłki prowadzące wprost ku łamaniu przepisów dotyczących wymiarów i okresów ochronnych. Jest sporo gatunków tak podobnych do siebie, że nie każdy jest w stanie ze 100% pewnością rozpoznać je prawidłowo. Tym bardziej, że niektórych nie spotykamy na co dzień.

Wracając do samego dokumentu. Po pomyślnie przebytym egzaminie udajemy się właściwego starostwa powiatowego i tam, składając odpowiedni wniosek, zaświadczenie o zdaniu egzaminu i dowód uiszczenia odpowiedniej opłaty oraz zdjęcia dokonujemy formalności. Zwykle po kilku dniach dokument jest gotów do odbioru.

Ten biały kartonik to właśnie nasza karta wędkarska, która jest ważna dożywotnio, o ile jej nie utracimy, np. wyrokiem sądu.

Karta wędkarska.
Cóż, mamy kartę więc jesteśmy w ¾ drogi. Teraz już z górki. Kolejnym dokumentem jest zezwolenie na połów. Wybieramy sobie koło PZW, o ile chcemy łowić na łowiskach związkowych oczywiście, i tam otrzymujemy legitymacje członka stowarzyszenia wraz z wklejonymi „znaczkami” udowadniającymi dokonanie opłat składek upoważniających do połowu ryb. Przy pierwszej wizycie opłacamy również tzw. „wpisowe” i opłatę za wydanie legitymacji.

Legitymacja członkowska.

Warto wspomnieć, że składki są ważne na rok kalendarzowy, czyli do 31 grudnia. Jeśli nie zdążymy opłacić składek do końca kwietnia następnego roku musimy liczyć się z tym, że będzie ponownie wymagana opłata „wpisowa”. Przy opłaceniu składek otrzymamy również tzw. Rejestr Połowu. Mała, kolorowa książeczka, do której wpisujemy daty i miejsca połowu oraz ewentualne zabrane z łowiska ryby.

Rejestr połowu.

Obowiązek dokonywania wpisów w rejestrze nie obowiązuje we wszystkich okręgach. W niektórych, na przykład elbląskim, wystarczy posiadać i okazać w razie kontroli. Obowiązek jego prowadzenia jest powszechny na wodach PZW i wymagany przy kontroli przez uprawnione służby. Warto pamiętać, ze przed rozpoczęciem wędkowania bezwarunkowo należy wpisać datę i numer/nazwę łowiska. Trwa to naprawdę kilka sekund a może pomóc uniknąć nieprzyjemnych przepychanek z kontrolującymi. W taki przypadku brak długopisu, czasu, czy zwykłe zapominalstwo nie mogą być „okolicznością łagodzącą”. Sam mam odruch Pawłowa, zanim siądę na krześle nad wodą dokonuje odpowiedniego wpisu i mam „święty spokój”. Łowię na wodach PZW od lat i nigdy, ale to nigdy, nie zdarzyło mi się zapomnieć o wpisie w rejestrze.


W Rejestrze znajdziemy podstawowe zasady obowiązujące na łowiskach, również dodatkowe zaostrzenia przepisów zawartych w RAPR. Rejestr zdajemy w kole, w którym go otrzymaliśmy. Zwykle robimy to przy okazji opłacania składek na kolejny rok. Jeżeli chcemy łowić na wodach PZW nie będąc członkiem tego związku musimy wykupić tzw. zezwolenia terminowe, jedno- lub kilku dniowe, na tydzień, dwa lub inny potrzebny nas okres czasu. Również będąc członkiem PZW i chcąc łowić poza swoim macierzystym okręgiem należy dowiedzieć się gdzie i jakie opłaty musimy wnieść aby spokojnie powędkować. Niektóre okręgi zawierają między sobą porozumienia, na podstawie których bez dodatkowych opłat bądź za symboliczną kwotę uzyskujemy odpowiednie zezwolenie.

I tak już wiemy, że potrzebne są nam trzy dokumenty aby spokojnie, bezstresowo i na pełnym luzie oddawać się uprawianiu naszego hobby na łowiskach związkowych.
Komplet dokumentów członka PZW.
Ale przy okazji słów parę o łowieniu w wodach morskich. Tutaj nie ma wymogu posiadania karty wędkarskiej, należy jedynie uzyskać odpowiednie zezwolenie z Okręgowego Inspektoratu Rybołówstwa Morskiego. Jest to o wiele prostsze, wystarczy dokonać opłaty i udać się do najbliższej placówki wspomnianej instytucji. Tam otrzymamy dokument, który jest ważny rok od daty wydania, czyli inaczej niż jest to ze składkami związkowymi. Zezwolenie na amatorski połów ryb w wodach morskich jest ważne z dowodem osobistym, a pewnie i z każdym innym dokumentem potwierdzającym tożsamość łowiącego. Proszę zwrócić uwagę, że przykładowe zezwolenia są wydane przed zmianą przepisów dotyczących zasad i warunków sportowego połowu ryb.

Zezwolenie "morskie".

Mam nadzieję, że te parę słów o wymaganych dokumentach rozjaśnią trochę sytuacje młodym wędkarzom i pomogą im podążyć prawidłową drogą. 

Autor: Wind, 08-01-2015

Zaloguj się, żeby dodać komentarz

Komentarze:

2015-01-08 19:53:54

Do wód morskich zaliczane są również wody portów morskich w granicach administracyjnych portu. Jeżeli łowimy tylko na tych wodach to można to robić bez opłacania licencji na amatorski połów ryb w Inspektoratach Rybołówstwa Morskiego, ponieważ na podstawie porozumienia pomiędzy PZW (Okręg Gdańsk)a OIRM Gdynia można łowić mając Kartę Wędkarską oraz opłacone składki PZW.

Mariusz K

2015-01-11 08:20:53

Jeszcze jeden dokument - dowód osobisty. Mimo że wydaje się to praktycznie oczywiste, wielu wędkarzy wybiera się nad wodę bez niego - na przykład gdy łowią niedaleko domu. O ile przy kontroli SSR czy PSR brak dowodu być może przejdzie, o tyle podczas kontroli patrolu wodnego policji można za jego brak otrzymać mandat, a pozwolenie na wędkowanie może zostać uznane za nieważne. Myślę że w tym blogu warto by o tym wspomnieć

Mariusz G

2015-01-12 19:51:34

To wszystko jest chore. Chore rejestry, chore ceny pozwoleń, chore odłowy. Dodajmy chamskie kontrole i brak ryb. Tak na prawdę to nie wiem za co tu płacić. Szczególnie widoczne jest to na łowiskach kontrolowanych przez ekhm "Gospodarstwa Rybackie". Ile razy rwałem w nocy dziesiątki zestawów i wrzucałem do wody setki kg zanęty, nie mając ani jednego brania! O poranku okazywało się, że Ci pseudo rybacy zastawili sieci na całej długości zbiornika. Ba, czasem sieci potrafiły stać i po kilka dni. Oczywiście nie było o tym żadnej informacji. A co się działo gdy te sieci wyciągali. Nazywali to zrównoważoną gospodarką rybacką a de facto brali wszystko co wpadło. Dziesiątki sandaczy bez wymiaru, szczupaki pełne ikry... Ryby które resztkami sił skakały, były kopane albo uderzane wiosłem. Dlatego od 2 lat nie kupuje pozwolenia na nocki.

Bartosz P