Nowości 2015 - Jaxon

JAXON

W ofercie tej polskiej firmy, pojawi się wiele nowych serii produktów. Dotyczy to zarówno wędek, kołowrotków jak i akcesoriów. O wszystkich opowiedział mi przedstawiciel Jaxona, podczas targów Rybomania 2015.

Wędziska
-Zupełnie nowa seria Arkadia - tani segment wędek każdego rodzaju. Jak zapewnił mnie ekspert ze stoiska Jaxona – jest ona minimalnie lepsza od znanej i lubianej Cantary. Bardzo fajny design, powłoka z której wykonany jest blank, jest też wytrzymalsza, ponieważ stworzono ją na bazie włókna szklanego oraz żywicy. Wszystkie wędki z serii wyposażono w przelotki typu Slim TS. Uchwyt kołowrotka wyposażono natomiast w podkładki zapewniające lepszą stabilizację.

-Zupełnie nowa seria Silver Shadow – Podobnie jak w przypadku Arkadii, jest to cała gama wędzisk dostosowanych do każdej metody łowienia. Zbudowane na bazie włókiem węglowych są bardzo lekkie, a przy tym ich design jest po prostu przepiękny. Wędki te również wyposażono w przelotki typu Slim TS. Jest to zdecydowanie niski segment cenowy – najwyższe modele powinny kosztować ok 250-300zł, natomiast podstawowe –spinningi czy spławikówki – od około 80zł wzwyż. Bardzo ciekawa propozycja naszej rodzimej firmy.

-Pojawią się także nowe, wyczynowe baty  i  baaardzo wyczynowe tyczki,  w serii Monolith – Uklejowa Alborella, XT Tele Pole oraz 13-metrowa tyczka z serii XT, do której oczywiście dokupić będzie można oddzielne topy. Wszystkie są naprawdę lekkie, a zastosowany w tyczce, przesunięty ku tyłowi środek ciężkości daje wrażenie większej sztywności. Wyczynowa XT w połączeniu z karpiowym topem, staje się wędką na naprawdę duże ryby. Polecam koneserom i zawodowcom :)
W serii Monolith pojawi się również nowa bolonka, Monolith XT, która dostępna będzie w długościach od 5 do 7m i wyposażona zostanie w klasowe przelotki SIC. Cena w porównaniu do oferowanej jakości jest bardzo przystępna – ok 200-300zł w zależności od długości.

-Nowa seria spinningowa Impress – To wędziska stworzone na kompozytach węglowych, oferujące dynamiczne, lekkie i bardzo wytrzymałe banki. Wszystkie cechuje szybka akcja, i wszystkie wyposażono w przelotki SIC. Tym jednak co urzekło mnie w tych wędkach najbardziej, to ich wygląd – czegoś takiego się po Jaxonie nie spodziewałem – wędki dorównują designem tym dużo droższym kijom, od zagranicznych producentów.
W ofercie znajdą się dwie pod-serie: Impress Spin GTX oraz Impress Spin GTX Zander. Pierwsza oferować będzie 6 wędzisk o długościach od 2,1 do 2,7m i ciężarze wyrzutowym od 5-15 do nawet 15-40g. GTX Zander będzie natomiast występować w 3 długościach od 2,1 do 2,7m i we wszystkich przypadkach oferować ciężar wyrzutowy 8-28g. Seria Impress to piękne wędki za rozsądne pieniądze(ok 250-300zł).

Kołowrotki

Z kołowrotków pojawi się kilka nowych modeli „budżetowych” jak np. Travis czy Kotor, które na pewno będą dobrą propozycją dla amatorów. Pojawi się też troszkę lepszy Jaxon Tabias  w 4 wersjach spinningowych (od 100-400), oraz w wersji match, oferujący łącznie 7 łożysk (w tym 1 oporowe) i standardowe już u Jaxona: aluminiową szpulę, korbkę, kabłąk oraz grafitowy korpus. Bardzo fajna propozycja. Trochę nim podczas Rybomanii pokręciłem i jest to młynek wart uwagi. Działa bardzo płynnie i jest wyjątkowo dobrze spasowany.
Najciekawszą propozycją jest jednak moim zdaniem kołowrotek Jaxon Ace SW, czyli morska maszynka, która na pewno znajdzie zastosowanie w wędkarstwie karpiowym. Oferuje 8 łożysk (w tym oporowe), aluminiową szpulę typu long-cast, aluminiową korbkę, bardzo dobrze działający hamulec zabezpieczony przed działaniem wody (również słonej), i przede wszystkim – świetny design. Kołowrotek jest z zewnątrz wykonany z kompozytów, ale waży aż 680g, co świetnie obrazuje, jak ogromne mechanizmy pracują w jego wnętrzu. Na plus zaliczyć należy możliwość dokupienia w tym modelu dodatkowej szpuli aluminiowej za (miejmy nadzieję) nieduże pieniądze. Jedynym co odstrasza jest cena – ok 350-400zł, ale być może z czasem zejdzie w dół. W każdym razie radziłbym chyba poczekać.

Akcesoria

Do oferty wejdą również zupełnie nowy, duży namiot XTR Carp-3, przystosowany do potrzeb wymagających karpiarzy. Jego wymiary to aż 307x266cm, a więc ze spokojem pomieści trzyosobową drużynę, pod warunkiem że co noc, na zmianę, jeden pełni wartę przy wędkach – ten duży namiot posiada miejsce tylko na dwa łóżka. Wodoszczelność 5000 mm słupa wody, a więc nie najwyższa, ale nie powinien przeciekać w trakcie burzy. Cena –  grubo powyżej 1000zł. Kwestia gustu J

Jaxon poszerzył również znacząco asortyment na dziale muchowym – dostępne są nowe wędki, kołowrotki oraz linki. Niestety, nie jest to moja broszka (łowiłem na muchę dosłownie kilkanaście razy w życiu) więc po dokładniejsze informacje, zainteresowanych odsyłam na stronę producenta.

 

Autor: Paweł Karwowski, 15-03-2015

Zaloguj się, żeby dodać komentarz

Komentarze:

Brak komentarzy