Zabezpiecz esoxa i przynętę, z przyponami Firmy Dragon

Otwarcie sezonu spinningowego już za nami. Mam nadzieję, że Wasze pierwsze wypady nad wodę w poszukiwaniu wszelkiego rodzaju drapieżników, przyniosły wymarzone efekty. W maju i czerwcu, naszego bloga opanuje tematyka związana ściśle ze wspomnianą wyżej metodą - spinningiem. Będzie trochę nowości, a także poleceń użycia akcesoriów w szerokim rozumieniu, w tym i sprzętu - mniej lub bardziej niezbędnego - ale z pewnością godnego uwagi każdego spinningisty. W dzisiejszym artykule natomiast, chciałbym przybliżyć Wam ofertę przyponów spinningowych firmy Dragon. Zapraszam do lektury :-)

 

Jestem pewien, że każdy, mniej lub bardziej wprawiony współczesny wędkarz, przekonał się nie raz,  jak niezbędnym elementem zestawu spinningowego jest dobrej jakości przypon. I nie mówię tu tylko o sytuacjach, w których nie zastosowaliśmy go, albo ten w krytycznej sytuacji okazał się słabej jakości. Mam przede wszystkim na myśli sytuacje, w których dobraliśmy go nieodpowiednio, źle - zarówno względem ryby, jak i panujących na łowisku warunków.

O tym, że w świadomości wędkarzy „stalka” przestała być jedynie opcjonalnym elementem zestawu może świadczyć coraz bogatsza oferta producentów. I tak, w ofercie firmy Dragon, znajdziemy przypony wykonane aż z 9 różnych linek, które zostały pogrupowane w 3 serie: Classic, Light, Big Game.

Classic – to seria najbardziej uniwersalna, dostosowana do potrzeb polskich wędkarzy. Znajdziemy w niej przypony o wytrzymałości 5 – 20 kg. Wszystkie zostały wyposażone w dużo wytrzymalsze od „blaszkowych”, agrafki Power Lock oraz (tak jak z resztą wszystkie przypony firmy Dragon) w świetnej jakości krętliki Rolling. Przypony Classic wykonano z materiałów takich jak Surflon, Surfstrand, Titanium Braid, Titanium Wire i Fluorocarbon Invisible, o których napiszę więcej w dalszej części.

Light – to z kolei delikatne, a zarazem wytrzymałe przypony, które dzięki swej sprężystości i niewielkiej średnicy, świetnie nadają się do lekkiego spinningu niewielkimi przynętami gumowymi bądź małymi obrotówkami. Nie wpływają negatywnie na pracę przynęty, dając jej równocześnie asekurację na wypadek ataku zębatego drapieżnika. Wykonano je z Fluorocarbonu Invisible, a także z plecionek stalowych: Surflon i Surfstrand. Wszystkie wyposażono w agrafki Super Lock, amerykańskie delikatne krętliki Rolling Swivel. Dysponują wytrzymałością w zakresie od 3 do 9 kg. 

Big Game – to najmocniejsze z przyponów oferowanych przez Dragona. W zależności od grubości materiału, wytrzymają nawet 30 kg obciążenie. Niezastąpione podczas polowań na duże szczupaki, sandacze oraz sumy. Wykonane z linek takich jak Surflon, Surfstrand, Titanium Braid, Titanium Wire i Fluorocarbonu Invisible.

Rodzaje linek przyponowych oferowanych przez firmę Dragon:


TITANIUM BRAID 1x7 - plecionka wykonana z siedmiu włókien tytanowych. Mocna, sprężysta i bardzo odporna na odkształcenia.

TITANIUM WIRE - Produkowana z tytanu, na bazie mikrowłókien tego surowca. Sprężysta i bardzo mocna, odporna na zmianę kształtu. 

SURFLON 7x7 – To srebrna, 49-włóknowa plecionka, w przeźroczystej otulinie nylonowej, wzmacniającej odporność na skręcanie.

 

SURFSTRAND 7x7 – Brązowa, 49-włóknowa plecionka bez powłoki nylonowej. Jest bardzo miękka, dzięki czemu nie wpływa na sposób pracy przynęty.

 

 

SURFLON 1x19 – To 19-włóknowa plecionka w czarnej otulinie. Odporna na skręcanie. Cechuje ją dobra wytrzymałość, nawet przy niewielkich średnicach.

 

 

SURFSTRAND 1x19 - 19-włóknowa plecionka w kolorze srebrnym, bez powłoki nylonowej. Miękka i cieniutka, a przy tym wytrzymała. Jak możecie się domyślić, zastosowano ją tylko w serii przyponów Light.

SURFLON 1x7 – wykonana z 7 włókien, plecionka w kolorze brązowym. Zastosowano w niej przeźroczystą powłokę nylonową.

 

SURFSTRAND 1x7 – Najprostsza, 7-włóknowa plecionka w kolorze brązowym, bez powłoki nylonowej.

 

FLUOROCARBON DRAGON INVISIBLE – Niewidoczny w wodzie przypon, wykonany z fluorocarbonu. Spełnia swoje zadanie wyśmienicie, ponieważ jest odporny na ostre zęby szczupaków, a przy tym nieomal niewidoczny nie daje im żadnych podejrzeń czy wątpliwości.

 

Warto zaznaczyć, że prawie wszystkie rodzaje linek i innych materiałów, dostępne są w tzw. zestawach
SELF-MADE, z których każdy zawiera 2,5 metra linki oraz 25 rurek zaciskowych, o odpowiednio dobranej długości oraz średnicy.

Dodatkowo, w ofercie Dragona, znajdziemy ofertę w pełni profesjonalnych przyponów:  Serię HM Titanium  oraz HM Steel Guard:


HM Titanium, to przypony o wytrzymałościach od 5 do 15 kg. Seria ta głównie jest polecana do łowienia szczupaków i sandaczy. Wszystkie przypony wyposażono w agrafki Dragon Spinn Lock oraz krętliki  Rolling Swivel, które montowane są za pomocą tulejek zaciskowych wykonanych z brązu. Przypony HM Titanium wykonywane są z dwóch materiałów: TITANIUM BRAID oraz Ni-TITANIUM WIRE (drut niklowo-tytanowy).

 

 

HM Steel Guard – innowacyjne, rozciągliwe przypony, które podczas dużych obciążeń potrafią zwiększyć swoją długość nawet o kilkanaście procent, dzięki czemu świetnie amortyzują odjazdy ryby. Owa rozciągliwość w żaden sposób nie wpływa jednak na ich wytrzymałość. Steel Guard dostępne są w wersji plecionki 7- i 49-włóknowej. 

Całą ofertę przyponów firmy Dragon w naszym sklepie znajdziecie TUTAJ

 Gorąco polecam!

Autor: Paweł Karwowski, 01-05-2015

Zaloguj się, żeby dodać komentarz

Komentarze:

Brak komentarzy