Kącik eksperta - cz.4

W dzisiejszym wpisie udzielę odpowiedzi na dwa pytania, zresztą podobne do siebie, które otrzymałem od Was jakiś czas temu. Pierwsze z nich to: Jaki sprzęt poleciłby Pan do metody boczny trok? Drugie: Czy wędka Essential prech mikado i kołowrotek Viper fd800it to dobry sprzęt do metody boczny trok? Proszę o poradę i opinię do tej metody.


Metoda bocznego troka przyjęła się u nas bardzo szybko i co za tym idzie jest niezwykle popularna. Jednak, z której strony by nie spojrzeć jest to metoda dość wymagająca i na pewno późniejsze sukcesy są dziełem zwieńczającym nasze starania. Kilka lat wstecz, gdy ta metoda pojawiała się na naszym wędkarskim „podwórku” słychać było głosy malkontentów, że to mięsiarska metoda, nieetyczna etc. Ale czy w wędkarstwie nie chodzi czasami także o to aby mieć brania, cieszyć się walką z rybą? Przecież później to od wędkarza zależy, co się stanie dalej ze złowioną rybą. Niestety czasami to wędkarz bywa nieetyczny, a nie metoda. Jeśli więc wymyślono coś pożytecznego, trzeba z tego korzystać.

 

Wiem, że wpisy czytają także osoby rozpoczynające przygodę z wędką, więc pewnie są ciekawe co złowimy tą metodą. Wielu kojarzy się ona na pewno z łowienie okoni. Jednak nie tylko pasiaki chętnie biorą na przynęty podawane na bocznym troku. Złowimy także sandacze, szczupaki, a także czasami ryby spokojnego żeru. Tak więc nigdy nie możemy być pewni co zaatakuje naszą przynętę.

 

Przejdę teraz do sprzętu. Zacznę od wędziska. Są dni, kiedy ryby żerują naprawdę intensywnie i sprzęt tutaj nie będzie odgrywał znaczenia, gdyż brania będziemy wyczuwali, czasami bez konieczności zacinania. Jednak takich dni w sezonie jest stosunkowo mało. Więc jaki sprzęt dobrać, gdy ryby żerują słabo? Im delikatniej tym lepiej. Czyli musimy zastosować albo wklejanki albo wędziska o blanku o akcji parabolicznej. Ma to na celu stworzenie rybie praktycznie zerowego oporu przy braniu. Pamiętajmy, że kij musimy dobierać pod kątem planowanych ryb i stosowanych przynęt. Najczęściej tak jak wspomniałem łowi się bocznym trokiem okonie, więc tutaj kij powiedzmy powinien mieć ciężar wyrzutu do 10, max. 12 gram. W dobie dzisiejszego wędkarstwa sklepy oferują specjalne kije do tej metody, także tutaj nawet początkujący wędkarz nie będzie miał problemu z doborem sprzętu. I właśnie nawiąże tutaj do drugiego pytania. Wędka Essential Perch Mikado powinna być odpowiednia do tej metody. Ciężar wyrzutu odpowiedni(modele z c.w. 8,10,12,13 gram), wklejanka, także spokojnie można próbować swoich sił z okoniami tym kijkiem.

 

Jaki kołowrotek dobrać do bocznego troka? Tak jak w każdej metodzie tak i tu kołowrotek powinien dobrze nawijać żyłkę i posiadać sprawny hamulec. Ale w dzisiejszych czasach to już standard. Dobrze działający i ustawiony hamulec jest przydatny szczególnie gdy naszą przynętę zaatakuje coś większego. Wtedy hol na delikatnym sprzęcie to coś po prostu pięknego. W metodzie bocznego troka stosujemy cienkie żyłki i lekkie przynęty, dlatego też żyłka musi być równomiernie ułożona na szpuli, aby swobodnie wysnuwała się przy rzucie. Do tego kołowrotek powinien być proporcjonalny do wędziska. Ważne jest również przełożenie, powiedzmy od 4.5. Model Viper fd 800it myślę, że nada się do tej metody.

 

Kilka słów o pozostałych elementach. Żyłka oczywiście musi być dobrana pod kątem obciążenia, a to zależne jest od możliwości wędziska. Do bocznego troka stosujemy specjalne haki, które znajdziecie w ofercie sklepu. Co do przynęt to tutaj już jest pole do popisu dla wędkarza. Jednak nie zapominajmy o tradycyjnych paprochach, które jak wiemy są skuteczne właśnie na okonie.

Autor: Łukasz Kolasa, 13-12-2012

Zaloguj się, żeby dodać komentarz

Komentarze:

2012-12-27 18:10:04

Witam. Odnośnie sprzętu,to z opisu wynika, że jest to bardzo delikatny kij. Ja używam kija Mikado Mikazuki Medium Spin 5-25 g, dł. 2,4m i z powodzeniem spełnia moje oczekiwania, chociaż chciałem kupić delikatniejszy kij. Tym kijem obławiam naprawdę duży obszar wody z obciążeniem 8-10g, a kij reaguje na najdelikatniejsze pukniecia i z powodzeniem łowie okonie.

JACEK Ś