Wędkarstwo

 

Wędkarstwo to zdecydowanie bardzo wciągające hobby. Nie ma drugiej takiej pasji, która pochłaniałaby rzeszę osób w tak skrajnie różnym wieku: od tych najstarszych, aż po dzieci stawiające swoje pierwsze kroki na łowiskach. Społeczność wędkarzy jest grupą bardzo zwartą i trzymającą się razem - to właśnie na łowiskach zatarły się największe przyjaźni wszystkich fanów wędek i kołowrotków. Wędkując przeżywa się ogromne emocje. Ekscytacja na widok drgającego spławika jest nieporównywalna do niczego innego. Walka wędkarza z rybą w pięknych okolicznościach przyrodniczych uzależnia, dlatego każdy wędkarz w weekend bierze swój sprzęt wędkarski i rusza na łowisko, by znów stoczyć bój na wędki i kołowrotki. Każdy wędkarz jest inny, jeden woli szybki i energiczny spinning, drugi woli patrzeć na spławik w ciszy i spokoju oczekując na swój okaz. Dlatego warto jest wypróbować jak najwięcej metod wędkarskich by w pełni skrystalizować swoje preferencje.

 

Wędkarstwo ma to do siebie, że jest wymagającym hobby jeśli chodzi o sprzęt wędkarski i psychikę. Oczywiście inwestycja w dobrej jakości wędki, kołowrotki, czy też akcesoria wędkarskie jest konieczna podczas połowów. Ryby są istotami sprytnymi i wymagającymi, dlatego też warto inwestować w sprzęt wedkarski znanych i sprawdzonych przez całą rzeszę wędkarzy marek takich jak np. Mikado, Dragon, Jaxon. Drugą ważną kwestią jest cierpliwość i wytrwałość w swoich odkryciach. Nie można zniechęcać się po paru nieudanych połowach - należy zbierać doświadczenie na różnych łowiskach, w różnych warunkach atmosferycznych oraz łowić zróżnicowane gatunki ryb. Tylko dzięki temu zdobędziemy wymaganą wiedzę wędkarską, która pomoże nam w 100% cieszyć się z wędkowania.

 

Metod wędkowania jest wiele, każda się od siebie różni. Ważne jest odpowiednie podejście do danej metody. Biorąc zestaw spławikowy nie możemy się spodziewać, że ryby będą brał jak szalone - czasami trzeba wejść na wyżyny swoich możliwości i uzbroić się w cierpliwość. Rozwiązania technologiczne używane w produkcji sprzętu wędkarskiego pozwalają na łowienie większych okazów, a co za tym idzie większą satysfakcję z wędkarstwa. Akcesoria wędkarskie, sygnalizatory, noże, ubrania wędkarskie mogą się wydawać przy wędce, kołowrotku i przynętach sprzętem drugiej kategorii, jednak po dłuższym obcowaniu i używaniu okaże się, że są niezbędne dla klasowego wędkarza.

 

Rozróżniamy pięć innych metod wędkarstwa: morskie, muchowe, podlodowe, spinningowe oraz spławikowo-gruntowe.

 

Wędkarstwo morskie polega na poławianiu ryb morskich na wędkę z brzegu plaży (surfcasting), nabrzeża portowego lub pokładu łodzi. To ostatnie nazywa się również wędkarstwem kutrowym. W opisywanej metodzie stosuje się rozwiązania charakterystyczne dla metod trollingowej i spławikowo-gruntowej (zależnie od miejsca wędkowania). Unikalnym odłamem wędkarstwa morskiego jest łowienie na pilker w pionie.

 

Wędkarstwo muchowe, jak sama nazwa wskazuje, sprowadza się do wykorzystania tzw. muszek, czyli sztucznych przynęt o charakterystycznym kształcie. Stosuje się tutaj wędki i kołowrotki muchowe oraz jeden z trzech rodzajów linek: pływające, tonące, pośrednie. W Polsce tą metodą najczęściej łowi się pstrągi i lipienie. Wśród wędkarzy stosujących techniki muchowe bardzo rozpowszechniona stała się metoda „catch & release” (złapać i uwolnić), która polega na wypuszczeniu złowionej ryby.

 

„Zimową” metodą wędkarstwa jest wędkarstwo podlodowe, praktykowane na zamarzniętych akwenach. Zasady dla tej metody określa zresztą specjalny regulamin PZW, który oprócz praktycznych wskazówek określa zasady bezpieczeństwa. Przy danej metodzie stosuje się mormyszki, błystki podlodowe a nawet spławiki. Jednak największą różnice w porównaniu do klasycznej wędki stanowi długość wersji „podlodowej”. Jej długość mieści się w granicach 40-60 cm.

 

Najbardziej sportową wersją wędkarstwa jest metoda spinningowa, do której używa się wędki z kołowrotkiem, a także sztucznej przynęty, którą na przemian się zarzuca i ściąga. Dla zwabienia ryby wędkarz może wykonywać również dodatkowe ruchy wędziskiem, imitujących obecność chorej i wystraszonej ryby. Spinning stosuje się głównie na rzekach, jeziorach i stawach. Przy wyborze miejsca należy kierować się możliwie dużym zarośnięciem, co z kolegi wymaga od wędkarzy sporych umiejętności technicznych. Odmianami zasługującymi na wyróżnienie są drop shot i casting.

 

Ostatnią z opisywanych metod wędkarstwa jest metoda spławikowo-gruntowa. Dzielimy ją na trzy odmiany: spławikową, gruntową i powierzchniową. Różnicę między wymienionymi odmianami stanowi sposób sygnalizacji brań oraz głębokość połowu ryb.

 

Jak widać każdy, zarówno początkujący jak i zaawansowany wędkarz, znajdzie coś dla siebie. Dzięki różnorodnemu wachlarzowi sprzętu wędkarskiego i metod wędkarskich ten sport jest taki intrygujący i wciągający. Wprost nie idzie się nudzić. Zachęcamy do spróbowania i wykorzystywania wolnego czasu właśnie w ten sposób. Gwarantujemy piękne emocje i chwile spędzone na świeżym powietrzu w towarzystwie wędki i kołowrotka!