Ten produkt nie jest już dostępny

Ilustrowana Encyklopedia Ryb Polski Wedkarski.com

OCENA:
-/5 (ocen: 0)
 
Ilustrowana encyklopedia ryb Polski jest piątą encyklopedią tematyczną poświeconą kolejnej gromadzie zwierząt zamieszkujących obecnie teren naszego kraju. Świat ryb jest niezwykle zróżnicowany. Należą do niego zarówno najmniejsze kręgowce żyjące na Ziemi, jak i jedne z największych na świecie zwierząt. Przez całe życie zamieszkują środowisko wodne, a przez to są stosunkowo mało znane i bardzo rzadko obserwowane w swoim naturalnym otoczeniu. W...

czytaj więcej »

Model wersja Dostępność Cena
erp twarda
brakbrak
---

Ilustrowana encyklopedia ryb Polski jest piątą encyklopedią tematyczną poświeconą kolejnej gromadzie zwierząt zamieszkujących obecnie teren naszego kraju. Świat ryb jest niezwykle zróżnicowany. Należą do niego zarówno najmniejsze kręgowce żyjące na Ziemi, jak i jedne z największych na świecie zwierząt. Przez całe życie zamieszkują środowisko wodne, a przez to są stosunkowo mało znane i bardzo rzadko obserwowane w swoim naturalnym otoczeniu. W albumie tym zaprezentowano wszystkie gatunki ryb występujące w wodach śródlądowych Polski oraz najbliższej polskiemu wybrzeżu części Morza Bałtyckiego.

Ta najnowsza i najobszerniejsza jednotomowa encyklopedia, której autorami tekstów są doświadczeni zoolodzy, na co dzień zajmujący się badaniem i obserwacją ryb w ich naturalnym środowisku. Została opracowana z myślą o wszystkich miłośnikach ichtiologii: zarówno początkujących, jak i doświadczonych, a także wszystkich Czytelnikach, których interesuje polska przyroda, aby pomóc im lepiej poznać życie, zwyczaje i biologię ryb zamieszkujących wody naszego kraju, nie wspominając już o wielkich rzeszach miłośników wędkarstwa, dla których książka ta będzie swoistą „ biblią” uprawianego przez nich hobby.

Założeniem autorów „Ilustrowanej encyklopedii ryb Polski” było przygotowanie opracowania możliwie najobszerniejszego i wyczerpującego. Publikacja jest znakomitym źródłem rozległych i kompetentnych informacji o ichtiofaunie polskich wód. Znajdziemy w niej rzetelną, najnowszą systematykę, naukowe opracowanie całej gromady oraz każdego gatunku z osobna, rzadko publikowane wiadomości, oraz wiele ciekawostek. Dzięki kilkuset przepięknym „prawdziwym” ,pełnym ekspresji zdjęciom znakomitych fotografów przyrody, można na własne oczy zobaczyć rzadko obserwowane sceny z życia tej fascynującej gromady zwierząt. Ilustrują one życie ryb związanych z różnymi rodzajami wód. Mamy tu niepowtarzalną okazję, by przyjrzeć się wielu gatunkom ryb zamieszkującym wody płynące, wody stojące, wody Bałtyku, a także gatunki egzotyczne sporadycznie pojawiające się w Morzu Bałtyckim, których na ogół nie można zobaczyć z uwagi na ich skryty tryb życia.

Aby wprowadzić Czytelnika i ułatwić mu poruszanie się po gromadzie ryb autorzy w pierwszej części publikacji przygotowali rozdziały dostarczające wiedzy ogólnej na tematy dotyczące różnych aspektów życia ryb jako gromady w królestwie zwierząt: od ewolucji, przez anatomię, zmysły, odżywianie, strategie pobierania pokarmu i polowania, obrony i zmylenia napastnika, porozumiewanie się, terytorializmu i zachowań stadnych, godów i rozrodu, opieki nad potomstwem, cyklów rozwojowych, migracji i wędrówek, aż po omówienie różnych rodzajów wód stanowiących środowisko życia ryb. Znajdziemy tu także ciekawe informacje na temat: systematyki, zagrożenia, ochrony i restytucji, rekordów ryb, gatunków introdukowanych, historii ichtiofauny na obszarze Polski czy też ryb Polski na tle ichtiofauny świata, oraz podstawowe informacje na temat wędkarstwa, rybactwa i rybołówstwa.

Główna część encyklopedii obejmująca 16 rozdziałów, to przegląd systematyczny prezentujący szczegółowe opisy wszystkich gatunków występujących w naszym kraju ryb, podzielonych na 16 rzędów: minogokształtne, jesiotrokształtne, węgorzokształtne, śledziokształtne,karpiokształtne, sumokształtne, szczupakokształtne, stynkokształtne, łososiokształtne, dorszokształtne, belonokształtne, ciernikokształtne, iglicznikokształtne, okoniokształtne, i flądrokształtne. Łącznie w encyklopedii znajdziemy szerokie opisy 35 rodzin i 115 gatunków ryb.Przegląd ułożono według zasad taksonomii: rząd – rodzina - gatunek, a nie na zasadzie haseł alfabetycznych, dzięki temu Czytelnik może łatwiej przyporządkować prezentowane ryby, zrozumieć pokrewieństwo gatunków i na bieżąco je porównywać. Każdy z 16 rozdziałów prezentujących poszczególne rzędy ma inną kolorystykę, co ułatwia poruszanie się po encyklopedii.

Przy prezentacji określonego rzędu znajdziemy oprócz fotografii przykładowego gatunku, polską i łacińską nazwę rzędu, tabele z wszystkimi rodzinami i gatunkami wchodzącymi w jego skład, opis rzędu (wygląd zewnętrzny, tryb życia, rozród, zagrożenia i ochrona), rozmiary. W podrozdziałach opisujących rzędy ryb zamieszczono tabele z wykazem wszystkich występujących w Polsce gatunków. Oznaczono status jego ochrony, status w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt (PCKZ) oraz na Polskiej Czerwonej Liście Ryb i Minogów (PCLRiM), jeżeli został on w tych publikacjach umieszczony. Przechodząc następnie do konkretnego gatunku, każdy został opisany nazwą polską i łacińską, obok zdjęcia podano rozmiary ciała, wagę, liczbę jaj, długość życia szczegółowy opis gatunku, wygląd zewnętrzny, tryb życia, rozród, zagrożenie i ochronę, mapę zasięgu i ciekawostki.

Zaglądając do encyklopedii, można poznać niezwykłe zachowania i przystosowania rozmaitych ryb i zobaczyć: denniki - dziwnie wyglądające bezłuskie ryby o galaretowatym ciele, których biologia jest wciąż słabo poznana, kura diabła - największego z głowaczowatych, u którego trzy pary kolców przed oczami i za nimi, które zakrzywione ku tyłowi przywodzą na myśl rogi diabła, kurkowate wydające głośne warcząco-skrzecząco-rechoczące dźwięki, które jednym przypominają żabę, a innym kurę, belonę pospolitą rybę o charakterystycznym wyglądzie, spokrewnioną blisko z rybami latającymi, ryby z rodziny sumikowatych wyposażone w cztery pary wąsików wokół otworu gębowego, dzięki którym zyskały nazwę ryb-kotów /catfish/, iglicznię - ryba o niezwykłym wyglądzie i bardzo ciekawych obyczajach. Poznamy gatunki introdukowane i inwazyjne , takie jak: babka bycza, babka łysa, babka rurkonosa, czebaczek amurski, muławka wschodnioamerykąńska, peled, sum afrykański, sumik karłowaty, trawianka czy wiosłonos amerykański.

Dowiemy się więcej o niezwykłych wędrówkach węgorzy, które mogą pełzać nawet kilka kilometrów po lądzie w czasie ciepłych deszczowych nocy, poznamy ciernika jedna z niewielu krajowych ryb wykazujących skomplikowane zachowania godowe ( terytorializm, budowanie gniazda), połączone z zaawansowaną opieką nad potomstwem i ciekawym wyglądem, zobaczymy skarpa, który już w starożytności uznawany był za delikates, a dziś stanowi ważny obiekt rybołówstwa czy też wiosłonosa amerykańskiego, którego kawior jest równie smaczny jak ten pochodzący od jesiotrów.

Polska uważana jest przez wędkarzy za jeden z najciekawszych krajów Europy. Szukając miejsca połowu, można wybierać między słonawymi jeziorami przybrzeżnymi czy polodowcowymi pojezierzami, gdzie każdy akwen ma własny, różny od innych charakter, a spokojnymi rzekami na nizinach, górskimi potokami lub zbiornikami utworzonymi sztucznie. Aby przybliżyć wędkarzom te wyjątkowe obszary i pomóc w dokonaniu wyboru łowiska, w końcowej części encyklopedii zaprezentowano 22 najważniejsze łowiska w naszym kraju, które warte są szczególnej uwagi. Zdjęciom i mapom towarzyszą ciekawe teksty prezentujące charakterystykę danego łowiska oraz występujące w nim gatunki ryb. Znajdziemy tu takie urokliwe zakątki naszego kraju, słynące z wędkowania jak : Dolina Dolnej Odry, Jeziora przybrzeżne zachodniego Pobrzeża Koszalińskiego, Pojezierze Kaszubskie, Pojezierze Iławskie, Kraina Wielkich Jezior Mazurskich, Pojezierze Suwalskie, Jezioro Siemianowskie, Pojezierze Łagowskie, Pojezierze Poznańskie, Pojezierze Gnieźnieńskie, Jezioro Zegrzyńskie, Jezioro Sulejowskie, Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie, Stawy Milickie, zbiorniki kaskady Nysy Kłodzkiej, Jezioro Goczałkowickie, zbiorniki kaskady Soły, Jezioro Rożnowskie, Jezioro Czorsztyński, Jezioro Solińskie i inne.

Jak przystało na naukowe opracowanie książka zawiera w końcowej części słowniczek, bibliografie oraz indeks polskich i łacińskich nazw ryb. Aby szczęśliwie mogła służyć Państwu przez długie lata wydana została w standardzie encyklopedycznym w twardej szytej, skóropodobnej oprawie, na papierze kredowym, w formacie gabinetowym i pełnym kolorze.

Encyklopedia stanowi solidne kompendium wiedzy z zakresu ichtiologii, ukazuje dzięki pięknej szacie graficznej całe bogactwo polskiej ichtiofauny i będzie dla Państwa zachętą i wyzwaniem do samodzielnego odkrywania jej tajemnic. Warto poznać mieszkańców podwodnego świata oraz przyjrzeć się egzotycznemu wyglądowi głowaczowatych i igliczniowatych, ławicom dorszy i szprotów, niezwykłym tańcom godowym ciernika czy łowom osławionego drapieżcy – szczupaka.

Trzeba podkreśli fakt, że Klub Miłośników Książki wydając wspólnie z Domem Wydawniczym PWN kolejną wspaniałą, tematyczną encyklopedię poświęconą polskiej ichtiofaunie dał Czytelnikom możliwość zebrania kolejnej części najobszerniejszej i największej serii ilustrowanych encyklopedii o polskich zwierzętach, jaka ukazała się na polskim rynku wydawniczym. Kolejny tytuł ukaże się w przyszłym roku.

  • Autorzy: Michał Grabowski, Joanna Grabowska
  • Tytuł: Ilustrowana encyklopedia ryb Polski
  • Format: 260 x 360 mm
  • Objętość: 273 strony
  • Oprawa: twarda, szyta, skóropodobna, papier kredowy
  • Wydawnictwo: Dom Wydawniczy PWN
  • Wydanie: pierwsze, 2013
Producent: 

Wedkarski.com

Kategoria: 

Encyklopedie

Podobne produkty: 

Encyklopedie Wedkarski.com

Brak komentarzy.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.

Jeśli znalazłeś błąd w opisie lub parametrach technicznych prosimy o przesłanie nam swojej uwagi:
  Zgłoś błąd w opisie

Rabat - 10%

Zostań stałym klientem
i korzystaj z rabatu 10%

Prezent

do każdego zamówienia

Najniższa cena

dowiedz się więcej

30 dni

Masz 30 dni na zwrot i wymianę towaru